A jak Aparat fotograficzny

Aparat fotograficzny dla fotografa  ślubnego jest podstawowym narzędziem pracy. Doskonała jakość zdjęć ślubnych oraz możliwości pokazania talentu i artystycznej wizji szczególnie dla fotografa ślubnego są determinowane jakością sprzętu fotograficznego.   Dążąc do uzyskania perfekcyjnych fotografii ślubnych stawiam na najlepszy sprzęt fotograficzny na rynku. Jestem wierny marce NIKON, gdyż uważam że produkowany przez nich sprzęt fotograficzny jest niezawodny, daje dużo możliwości i komfort pracy dla fotografa. Mimo to wykonując reportaże ślubne oraz sesje plenerowe zawsze mam do dyspozycji zapasowy aparat fotograficzny oraz obiektyw. Dzięki temu zarówno ja, jak i moi klienci mamy pewność, że każda ważna chwila znajdzie się na fotografii ślubnej.

B jak Blenda

Blenda jako dodatkowe oświetlenie często pomaga ?podkręcić? zdjęcia ślubne, szczególnie wykonywane podczas sesji plenerowych. Ja w swojej pracy nauczony doświadczeniem, ale także wypracowanym ?stylem fotografowania? staram się wykorzystywać głownie światło naturalne, które o odpowiedniej porze dnia jest wspaniałym ?rozświetlaczem? fotografii. Twarz Panny Młodej nie wygląda tak dobrze i promiennie w żadnym innym świetle. Oczywiście jest to jakaś alternatywa przy zdjęciach plenerowych.

C jak Czas pracy fotografa ślubnego

Niektórzy sądzą, że fotograf ślubny powinien być do dyspozycji Państwa Młodych cały dzień ślubny. Biorąc pod uwagę moje doświadczenie w branży fotografii ślubnej i spotkania z licznymi Parami w ich dniu ślubu, wychodzę z założenia, że optymalnym czasem na robienie zdjęć jest moment tuż przed ostatecznym szykowaniem do pokazania się w strojach ślubnych. Wcześniej w większości domów jest nerwowa atmosfera (na pewno wynikająca z ekscytacji aby wszystko w tym wyjątkowym dniu wypadło wspaniale) i zazwyczaj wszyscy unikają obiektywu aparatu. Zależy to jednak w dużym stopniu od nastawienia i charakterów członków rodziny, gdyż miewałem także pełne luzu sesje rodzinne przed błogosławieństwem. Jednak czas na ostateczne przygotowania jest optymalny. Mogę wówczas zrobić fajne, symboliczne ujęcia jeszcze panieńsko/kawalerskie, a później sfotografować dalszą część historii ślubnej ? pierwsze spotkanie, błogosławieństwo, reportaż z Kościoła i przyjęcia weselnego.

Czas pracy określony jest w ramach godzinowych w umowie, którą podpisuję z klientami. Staram się dostosowywać czas pracy do biegu wydarzeń i oczywiście gdy np. na przyjęciu weselnym zdarza się coś ciekawego  zawsze zostaję nieco dłużej.

D jak Dojazd do klientów

Fotografia ślubna jest branżą, w której działam raczej regionalnie. Głównie wykonuję zdjęcia ślubne w Warszawie i pobliskich miastach w obrębie województwa mazowieckiego. Jednak znajdują mnie klienci z różnych regionów Polski i na ich zaproszenia do współpracy odpowiadam równie chętnie.

Pakiety fotografii ślubnej, jakie oferuję mają w cenę wliczony dojazd do klienta w obrębie 100 km od Warszawy. Z Parami, których uroczystości ślubno-weselne odbywają się dalej cenę ustalam indywidualnie.

E jak Estetyka zdjęć ślubnych

Jako profesjonalny fotograf ślubny, kierowany doświadczeniem oraz wypracowanym stylem pracy, przeglądając materiał reporterski oraz sesyjny wybieram dla klientów najbardziej udane ujęcia, które następnie obrabiam tak by stały się idealnymi fotografiami. Dążę do doskonałości i perfekcyjnej jakości oddawanych zdjęć ślubnych, aby w albumie ślubnym stanowiły idealną pamiątkę tego niezwykłego wydarzenia jakim jest ślub, a także były moją wizytówką. Dbam o najdrobniejsze detale, dobór odpowiednich barw i odcieni, rozświetlenie, ostrość, ale oprócz technicznej obróbki staram się selekcjonować zdjęcia ukazujące emocje i wyjątkowość danych momentów ze ślubu czy też wesela. Inaczej troszkę jest w przypadku sesji plenerowych, gdzie wszystko jest dokładnie zaplanowane, niemalże indywidualnie wyreżyserowane dla każdej fotografowanej Pary. Przy zdjęciach plenerowych mam kontrolę nad większością rzeczy i robię zdjęcie po zdjęciu aż uzyskam oczekiwany efekt, który później nieco obrabiam graficznie. Zdjęcia ślubne jakie robię świadczą o mojej wrażliwości i artyzmie, dlatego ich estetyka musi być doskonała. Estetyczny musi być także sposób prezentacji zdjęć, dlatego swoje fotografie oddaję  w eleganckim stylizowanym albumie ślubnym, gdzie dla Młodej Pary stworzona jest historia ślubna opowiedziana zdjęciami wraz z pierwszą kartą z ich imionami oraz datą uroczystości. Natomiast formę cyfrową zdjęć ślubnych przekazuję klientom w personalizowanych drewnianych pudełeczkach ręcznie zdobionych.

F jak Fotograf ślubny

Fotograf ślubny według mnie musi być profesjonalistą w dziedzinie fotografii ale także pasjonatem swojej pracy. W dzisiejszych czasach od fotografa ślubnego wymaga się bardzo wiele. Nie wystarczą już dobrze technicznie wykonane zdjęcia. Te zdjęcia muszą być ?jakieś?, muszą być świetnej jakości i muszą opowiadać historię, a przy tym muszą być odpowiednio zaprezentowane. Przez lata ciężkiej pracy i eksperymentowania wypracowałem sobie swój styl fotografowania. Wzorowałem się na moim mistrzu fotografii ślubnej Jose Villa. Żałuję jedynie, że nie mam do dyspozycji kalifornijskiego krajobrazu i słońca. Nie ma co jednak narzekać na pogodę, gdyż zdjęcia ślubne przy zachmurzonym niebie mogą być także piękne, a przede wszystkim klimatyczne. Ja lubię wyzwania, więc staram się wydobyć maksimum zarówno ze swoich umiejętności fotograficznych jak i z otoczenia aby uzyskać wymarzony efekt. Marzy mi się sesja ślubna w opuszczonym dworze, z pięknymi schodami, gdzie przez misternie rzeźbione kraty okien wpada cudownie rozproszone słoneczne światło. Moją wizytówką są ścisłe kadry, które uwielbiam robić na tle czegoś ładnego. Staram się dbać o detale, szczególnie podczas sesji ślubnych, które często są starannie przeze mnie zaplanowane zarówno pod względem scenografii jak i ujęć. Fotografia ślubna to moja pasja ale też zawód, dlatego podchodzę do swojej pracy bardzo profesjonalnie. Rzetelnie wykonuję powierzone mi zadania i staram się aby moi klienci otrzymali najdoskonalszy produkt w postaci albumu fotografi ślubnych, którym będą chwalili się wśród swoich najbliższych i znajomych.

G jak Galeria zdjęć ślubnych

Każdej Parze Młodej uruchamiam internetową galerię zdjęć ślubnych pod unikalnym adresem www. W ten sposób wszyscy moi klienci w łatwy sposób mogą podzielić się oglądaniem zdjęć z bliskimi. Nie trzeba każdej cioci czy koleżance przegrywać płyty czy też jeździć z prezentacją po rodzinie, gdyż każdy znając adres od Pary Młodej może zajrzeć na ich galerię i wspominać wyjątkowe chwile ślubu i wesela w zaciszu swego domu.

H jak Historia opowiedziana zdjęciami

Realizując reportaż ślubny jak również sesję plenerową zawsze mam w głowie scenariusz opowiedzenia historii danej pary. Staram się tak realizować zdjęcia aby najważniejsze momenty przenikały się z ciekawymi ?kąskami?, które uchwyci mój obiektyw. Uwielbiam emocje i to głównie na nich staram się skupiać, gdyż wtedy zdjęcia są prawdziwe, ciekawe i wzbudzają zainteresowanie. Dotychczas najfajniejszą historią opowiedzianą zdjęciami była sesja ślubna na plaży zrealizowana w klimacie boho. Działo się tam naprawdę dużo i mogłem stworzyć ciekawą opowieść o miłości.  Czekam na oryginalne pary, które zechcą mnie zaprosić do swojego świata zainteresowań i wyobraźni, abyśmy mogli stworzyć jakąś naprawdę niesamowitą historię opowiedzianą zdjęciami. Zapraszam chętnych!

I jak Idealny dzień na sesję plenerową

Często spotykam się z pytaniem od Par Młodych kiedy najlepiej zrobić sesję w plenerze? Dla mnie jako fotografa ślubnego odpowiedź jest zawsze jedna ? kiedy jest super pogoda. Trzeba wykorzystywać piękne dni tuż po ślubie bo nigdy nie wiemy jaka aura czeka nas za tydzień lub dwa. Każdy tydzień zwłoki i odwlekanie pleneru w czasie z mojego doświadczenia kończy się tym, że Para, która brała ślub w czerwcu robi sesję ślubną w październiku. Słońce może świecić wtedy pięknie, ale temperatury są czasami już bardzo niskie i w cienkich strojach ślubnych ciężko długo wytrzymać na zewnątrz. A każdy powiew zimna widać na twarzy i ciele. Dlatego jestem zdecydowanym zwolennikiem robienia sesji plenerowych w miarę możliwości szybko po ślubie. Zawsze dużo wcześniej sygnalizuję Parzę aby zastanowiła się jaki chciałaby mieć plener. Jeśli nie ma pomysłu zwrotnego, często sam wychodzę z inicjatywą i robimy zdjęcia w mojej scenografii. Po rozmowie z Parą Młodą zawsze staram się wyczuć odpowiedni klimat i stworzyć zdjęcia plenerowe, które będą zgodne z ich osobowością czy zainteresowaniami. Dla mnie najważniejsze jest jednak światło. Uwielbiam gdy w obiektywie świeci mi słońce.

J jak Jesteście najważniejsi

W dniu ślubu jestem do waszej dyspozycji od momentu zapisanego na umowie. Jestem przewrażliwiony na punkcie punktualności dlatego zawsze jestem za wcześnie niż powinienem być. Ma to jednak swoje dobre strony, gdyż wyruszając do Was wcześniej w dzień ślubu wizytuję kościół i w miarę możliwości salę weselną aby być dobrze przygotowany na wszelkie ewentualności. Nic nie może mnie przecież zaskoczyć, bo muszę sfotografować Was we wszystkich najważniejszych momentach. Jestem fotografem wynajętym przez Parę Młodą i dlatego robię zdjęcia, na których Wy odgrywacie pierwszoplanowe role. Nierzadko pokuszę się jednak o zdjęcia otoczenia, gdy wypatrzę coś fajnego. Podczas reportażu ślubnego jaki i weselnego staram się być w miarę możliwości niewidoczny, aby jak najmniej zakłócać Wasze święto. Niektórzy mówią nawet o mnie, że jestem ?fotografem z ukrycia?. Lubię tak pracować. Myślę, że przynosi to także doskonałe efekty na zdjęciach ślubnych, gdyż są one wtedy bardzo naturalne, szczególnie dla osób, które nie lubią pozować przed obiektywem aparatu.

K jak Kadr

Robiąc zdjęcia ślubne zachowuję swój styl pracy ale zawsze staram się aby były one zróżnicowane także pod względem kadrów. Aby chociaż na kilku fotografiach ze ślubu i wesela znaleźli się poszczególni goście. Jest to dla nich na pewno miłe podczas oglądania zdjęć a i stanowi pewną dokumentację tego kto był. Stałym motywem reportażu ślubnego jest zdjęcie grupowe przed kościołem, które robię po zakończeniu ceremonii ślubnej. Jest to zazwyczaj niemalże panoramiczna fotografia. Bardzo jednak lubię robić ścisłe kadry, zachwycając się detalem. Myślę, że są to wówczas  bardziej nowoczesne zdjęcia ślubne.

L jak Lampa studyjna

Lampy studyjne do oświetlenia stosuję zazwyczaj podczas reportażu z przyjęcia weselnego. Korzystam z jednego z najnowocześniejszych sprzętów bezprzewodowych pozwalających mi na rozstawienie lamp w dowolnej konfiguracji oraz  w dowolnie wybranym miejscu. Lampy rozstawiam zawsze na przyjęciach, które odbywają się na dość dużych salach weselnych, gdyż tam mogę sobie na to pozwolić ? ?mini studio? do zdjęć nikomu nie przeszkadza. Robię wówczas zabawne zdjęcia gościom przy użyciu przeróżnych gadżetów (peruki, maski, okulary, kapelusze, boa, zabawne tabliczki). Jest to fajna atrakcja na przyjęciu weselnym, która gwarantuje rozbawionym już gościom mnóstwo śmiechu i zabawy. Oświetlenie sprawia, że zdjęcia wychodzą naprawdę jak ze studia fotograficznego i są świetnej jakości w przeciwieństwie do fotografii z tzw. fotobudki.

M jak Materiał zdjęciowy

Jako profesjonalny fotograf ślubny staram się prezentować najbardziej oryginalne i najbardziej udane zdjęcia ślubne. Jednak wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Par Młodych, które lubią mieć mnóstwo zdjęć do przeglądania, oprócz starannie wyselekcjonowanych i obrobionych graficznie zdjęć oddaję cały materiał zdjęciowy z reportażu ślubnego oraz sesji plenerowej. Zwykle jest to ok. 800 zdjęć. Na życzenie poza wybranym pakietem usług obrabiam dodatkowe wskazane przez Parę fotografie. Materiał zdjęciowy nagrany jest na dodatkową płytę DVD ? wersja robocza. Finalnie (w zależności od wybranego Pakietu ślubnego) klienci otrzymują ode mnie elegancki tradycyjny album ślubny z wysokiej jakości zdjęciami ślubnymi oraz 3 sztuki drewnianych, ręcznie zdobionych i personalizowanych etui z płytą DVD z obrobionymi zdjęciami oraz z płytą DVD z wersją roboczą zdjęć ślubnych.

N jak Nowy klient

Do każdej przyszłej Pary Młodej staram się podchodzić bardzo indywidualnie zarówno w kwestiach formalnych jak i zdjęciowych. Otrzymując zapytanie dotyczące mojej oferty fotografii ślubnej, możliwie najszybciej oraz precyzyjnie wysyłam odpowiedź. Kluczową sprawą jest moja dostępność w wybranym terminie ślubu. Kolejną istotną sprawą jest miejsce, gdzie będą odbywały się uroczystości ślubne oraz weselne. Czy Para życzy sobie fotografowanie przygotowań do ślubu czy też nie ? to też jest ważną dla mnie kwestią przy formułowaniu oferty. Podobnie jak szczegóły dotyczące sesji plenerowej. Przygotowana przeze mnie oferta ściśle określą wszelkie szczegóły. Aktualnie kieruję do klientów 3 Pakiety ofertowe: Pakiet STANDARD, Pakiet MEDIUM oraz Pakiet PREMIUM. Są one dostosowane do oczekiwań większości Par, które się do mnie zgłaszają. Oczywiście staram się sprostać wielu wymaganiom, dlatego zdarza się że modyfikuję te bazowe propozycje moich usług fotograficznych. Jeśli Para jest zainteresowana moją ofertą, ale ma jeszcze jakieś dodatkowe pytania oczywiście wszystko na bieżąco precyzyjnie wyjaśniam, rozwiewając wszelkie wątpliwości. Często wysyłam również wzór umowy do wglądu, aby nie było żadnych niedomówień w razie spotkania, które jest kolejnym krokiem mojej prezentacji siebie i swoich umiejętności klientom. Spotkanie ze mną nie jest zobowiązujące, ale zawsze liczę, że spotkanie się face to face i na żywo obejrzenie albumów przekona przyszłych Małżonków do podjęcia współpracy ze mną. Podczas zwykle godzinnej rozmowy wyjaśniam wszelkie kwestie formalne oraz kreślę scenariusz pracy fotografa ślubnego w dniu ślubu. Prezentuję także zdjęcia w albumach ślubnych. Tak jak wspominałem wyżej, przed spotkaniem zawsze wysyłam wzór umowy, aby klienci mieli wcześniej możliwość zapoznania się z jej treścią. Jeśli wszystko Parze odpowiada i nie ma żadnych wątpliwości, podpisujemy umowę w dwóch egzemplarzach, aby każda ze stron czuła się komfortowo i miała pewność warunków współpracy. Wraz z podpisaniem umowy termin w moim kalendarzu jest zajęty. Na poczet przyszłej pracy pobieram gotówkową zaliczkę. Pozostaję w stałym  kontakcie z Parą  jeśli mamy coś jeszcze uzgodnić. Z początkiem tygodnia, w którym odbywa się ślub, kontaktuję się z Parą aby potwierdzić wszystkie adresy i szczegóły planu dnia ślubnego.